Еней — Жовква, Свірзький Замок + Крехівський Монастир
Еней

Жовква, Свірзький Замок + Крехівський Монастир

ЖОВКВА, СВІРЗЬКИЙ ЗАМОК + КРЕХІВСЬКИЙ МОНАСТИР

Івано-Франківськ – Свірж – Жовква – Крехів – Івано-Франківськ

 
ЖОВКВА СВІРЗЬКИЙ ЗАМОК

07:30 год. – виїзд з Івано-Франківська.

Місто Жовква збудоване за концепцією «ідеальних міст» доби Ренесансу. Суть концепції полягала у створенні збалансованої планувальної структури міста — кожному архітектурному об'єктові відводилося певне розміщення відносно інших. Один із сучасних дослідників міста Микола Бевз звернув увагу на відповідність планувальної структури Жовкви теоретичній розробці італійця П'єтро Катанео (1500–1572 роки). Цей архітектурний задум реалізовував Павло Щасливий.

До видатних історико-архітектурних ансамблів відносяться Ринкова площа (сучасна площа Вічева) із замком 1594 року, костелом Святого Лаврентія XVII століття, Василіанським (XVII–XX століття) і Домініканським (XVII–XVIII століття) монастирями та ін. Високу художню цінність мають зразки дерев'яного зодчества, збережені на території колишніх передмість та синагога в стилі Ренесанс. Загалом, щоб пішки оглянути найвидатніші архітектурні пам'ятки Жовкви, потрібно не більше як дві години, адже більшість із них розміщено на площі Вічевій та вулицях, що виходять із площі, зокрема Львівській.

Свірзький замокСвірзький замок. Згадки про нього трапляються в архівних документах 1530 року, коли він належав шляхетському родові Свірзьких. Але сучасного вигляду він набув з середини XVII століття, з часу переходу його у власність графа Александра Цетнера (від імені якого названо цілий район — Цетнерівка та ботанічний сад у Львові). Граф наказав перебудувати та значно зміцнити замок.

Існують припущення, що задум Цетнера з укріплення Свірзького замку здійснював відомий фортифікатор, генерал від артилерії Павло Ґродзицький. Роботи з перебудови замку провадились приблизно в той же час, коли генерал Ґродзицький будував у Львові одразу два арсенали — Королівський та Сенявських.

Незважаючи на своє вигідне оборонне розташування (замок розташований на горі Белз і був оточений непрохідними болотами, ставками, в підніжжі мурів — ровами і звідним мостом), палацовий тип його архітектури навряд чи міг мати серйозне оборонне значення. Відомо, що під час українсько-польської війни в 1648–1654 роках замок не раз здобували козацькі загони, а в 1648 році — спалили татари.

На території замкового парку зберігся костьол, заснований ще в XV столітті. Сучасна мурована будівля костьолу в стилі ренесансу, яка поставлена на місці дерев'яного, що завалилася; вона походить з 1541 року. Над входом у костел і нині можна бачити рештки шляхетського герба колишніх володарів.

КРЕХІВСЬКИЙ МОНАСТИРКрехівський монастир святого Миколая Отців Василіян — заснований у 1612 році. Монастирський ансамбль — пам'ятка архітектури національного значення XVII–XVIII століть.

Засновниками Крехівського монастиря вважаються ченці Києво-Печерської Лаври Йоіль та Сильвестр. Вони у 1590-х роках поселились у вирубаній в скелі печері за 12 км від м. Жовкви. З часом ченців стало більше, за підтримки магната Станіслава Жолкевського вони збудували неподалік від печери церкву св. Петра і Павла, пізніше церкву Преображення і Троїцьку церкву. Тут же було зведено дзвіницю та келії монахів. Обитель мала свою чудотворну ікону Богородиці, яку подарувала монахам львівська родина Красовських. Свого часу у Крехові працював знаменитий художник Никодим Зубрицький (1688-1724), автор близько 400 гравюр. З 1660-х років за підтримки короля Міхала (Михаїла) Вишневецького монастир був оточений великими фортечними мурами, які замикали чотири високі вежі. За його мурами не раз рятувалось багато людей, особливо під час нападів татар. Під час облоги 1672 року монастир захищав молодий Іван Мазепа. Кілька разів у 1698 р. приїжджав до монастиря Пьотр I, який перебував у Жовкві і Раві-Руській, укладаючи угоду з королем Августом II про спільні дії проти шведів у майбутній Північній війні. У 1721 р. Крехівський монастир став греко-католицьким. З цього часу ще більше посилюється його релігійне значення. З дерев'яного він перебудовується на мурований. Постають північна в'їздна брама, дзвіниця, старша частина монастирського корпусу. Між 1721 та 1751 рр. побудована нова мурована церква Св. Миколая. На початку 1990-х років вона була переосвячена на церкву Преображення Господнього. Монастир славився своїми чудотворними іконами, яких у Крехові було чотири: три ікони Богородиці (одна з Верхрати) та ікона святого Миколая Великого.

Орієнтовний приїзд до м. Івано-Франківська о 20:00 год.

У вартість входить:

• проїзд автобусом по маршруту;
• супровід гіда-екскурсовода;
• екскурсійне обслуговування в музеях;
• страхування на час подорожі.

Додатково оплачуються:

• свірзький замок – 20 грн./дор.; – 5 грн./ дит.

 

Оцініть матеріал!
(92 голосів)
  • Друк
  • Email

Коментарі  

 
#2 Валерія 11.06.2015, 08:24
Дивовижний тур! Потрапили ми в нього випадково, бажали їхати на замки Золотої підкови, на жаль, тоді не було екскурсії. Туроператор переконав нас їхати саме в цей тур, ми ні на мить не жалкували, що погодилися. Не знаю, чому він не такий популярний, як інші, але я навіть не здогадувалася, що в нашій країні існують такі гарні невеликі містечка. Я була просто в захваті, особливо сподобався Крехівський монастир.
Цитата
 
 
#1 Олег 09.06.2015, 12:26
Поїхали в цей тур разом з дружиною - захотілося відпочити від повсякденного побуту. Задоволення отримали просто величезне - такі чудові місця! Красиві замки! Зробив близько двохсот фотографій (звичайно, дуже повезло з погодою). Повернулися втомлені і задоволені.
Цитата
 
Увійти

Зареєструватися


JoomShaper